Milostné předehry

Zdeňka Ortová

Tato půvabná knížka Zdeňky Ortové, první dámy současného českého aforismu, je posilující, zábavné a ozdravné čtení. Její aforismy jsou  původní, jadrné, veselé, hravé a dravé. Tentokrát na milostná témata (ale nejen na ně). Ilustrace Dalibora Vlacha odpovídají tématu – však si Zdeňka Ortová ilustrátora sama našla.

 

Český biják

Pavel Taussig

Podmanivou a dávno odvátou historii pravého českého bijáku zachytil autor v sérii vyprávění o slavných (či jinak proslulých) filmech, hercích a událostech, které provázely jednotlivá natáčení. Učinil tak se znalostí věcí a pořádnou dávkou smyslu pro humor. S nadhledem historika a zručností novináře otevírá čtenářům dosud opravdu neznámé „třinácté“ komnaty dnes už mnoha kultovních snímů, které už dávno patří do zlatého fondu naší kinematografie. Uvádí na pravou míru mnohé pomluvy ze života hvězd a s jistou dávkou nostalgie připomíná především nejslavnější filmy a největší hvězdy, které jsme v českém filmu kdy měli.

 

Jak jsem prošustroval majlant

Jiří Pavel

Autor ve své třetí povídkové knížce (ilustrované jemnými pérovkami Miro Holúbka) potvrzuje vypravěčský um, který mu byl do kolébky dán geneticky (je synem slavného otce). Texty však dokládají i jeho těžkou životní štrapáci, zátěž duševní trýzně komplikující mu zásadně jeho běžný život (i v tom je synem slavného otce). Základem povídek je pravdivá a barvitá výpověď o trvalé topuze po lásce, smíru, přátelství, o splynutí s lidmi…s přírodou. Citlivý čtenář v něm objeví i jemný židovský humor, 107 stran, 169 Kč.

 Krajan Gustav Mahler

Zdeněk Mahler

Nová kniha skvělého vypraveče Zdeňka Mahlera mapuje život skladatele Gustava Mahlera (1860 – 1911), rodáka z Vysočiny. Jak je uvedeno na předsádce – kniha je psána 150.výročí od narození tohoto světově proslulého umělce. Text životopisně pojatého vyprávění volně navazuje na sedmidílný televizní dokument stejného jména, který Česká televize uvede v premiéře letos na podzim.  Publikace je bohatě vybavena fotografiemi, 119 stran, 199 Kč, 2009.

 

HerrGoTT...a že to uteklo!

Jiřina Bohdalová, Slávka Kopecká

Originální dárek k 70.narozeninám Karla Gotta od Jiřiny Bohdalové. Vtipné dílko vychází v nakl.Sláfka - v edici malých formátů MINI-MAX a jistě udělá radost nejen oslavenci, ale i jeho obdivovatelům. Na 150 stranách najdete humorné gratulace a malůvky známých osobností, veselé veršovánky, rodinné fotografie, texty nejznámějších hitů - vše krásně ilustrované Pavlem Skalníkem, 179 Kč, 2009. Ukázky zde

 

Divné zprávy

Jiří Slíva

Ze světa vědy, techniky a přírody dezinformuje Jiří Slíva. Takto uvádí náš přední grafik a ilustrátor poslední svou publikaci s třiceti trefnými kreslenými aforismy, která vychází v edici malých formátů MINI-MAX, 80 stran, 159 Kč, 2009

 

Lidické podvečery s hvězdami

Herec Jiří Somr, žokej Václav Chaloupka, novinář Stanislav Motl, historik Eduard Stehlík a dalších 13 osobností se "potkalo" na 219 stranách knihy Lidické podvečery s hvězdami. V této knžce najdete letmé záznamy vzácných setkání publika se zajímavými lidmi - většinou tvůrci či těmi, kteří ve své profesi vynikli. P9smená svědectví nedokážou přesně zachytit  atmosféru jednotlivých večerů, ale i tak jsou osvěžujícím pohlazením po duši. Inspirací a dokladem, že dnešní Lidice žijí nejen minulostí,  199 Kč, 2009.